Okul Temizliği

Geleceğimiz, yarınlarımız olan, toplumumuzu daha ileri, daha çağdaş ve sağlıklı nesillere taşıyacak olan çocuklarımızın günlerinin hemen hemen çoğunu geçirdikleri okulları en ciddi ve en hassas şekilde temizlemek için elimizden gelen en yüksek çaba ve özveriyi göstermekteyiz. Okul temizliği ihtiyaçlarınızı eksiksiz bir şekilde karşılıyor, gereken herşeyi sizin adınıza biz düşünüyoruz!

Okullar, kolejler, dershaneler, yurtlar, kreşler, fakülte binaları, kampüsler kısacası eğitime hizmet eden her alanda maksimum kalitede hizmeti sunmaya talibiz. 

Özgün ve yaygın eğitim kurumlarımızdaki öğrencilerin sağlığının korunması, geliştirilmesi, yüksek seviyede tutulması ve eğitimde hedeflenen kaliteye erişebilmesi, okul binalarının fiziki yapılarından ve çevreden kaynaklanan olumsuz sağlık şartlarının iyileştirilmesi, koruyucu tedbirlerin alınmasına bağlıdır.

Okullarda çok sayıda öğrenci bir arada bulunduğu için uygun olmayan koşulların varlığında bulaşıcı hastalıkların görülmesi ve yayılması daha kolay olmaktadır. 

Okul sağlığını olumsuz yönden etkileyen çevresel etkenler arasında fiziksel etkenler önemli bir yer tutmaktadır. Bu çevre etmenleri arasında su, hava, kapalı ortam kalitesi, aydınlatma, çöp, gürültü tuvaletler, oyun alanları vb, bulunmaktadır.

Öğrencilerin gurup halinde bir arada bulunmaları bulaşıcı hastalıkların artmasını ve hızla yayılmasını kolaylaştırmaktadır. Bu yüzden okullarımız da koruyucu önlemlerin alınması gerekmektedir.

‘Bulaşıcı hastalıkların yayılmaması için okullarda alınması gereken tedbirler ve uyulması gereken kurallar’ 

1- Tuvaletler yeterli havalandırma düzeneğine sahip olmalı, suyu sürekli olmalı, kanalizasyon bağlantısı bulunmalı, yoksa en kısa sürede sağlanmalı, tuvaletlere sıvı sabun, kâğıt havlu ve peçete konulmalı, sık sık kontrol edilerek, eksiklikler giderilmelidir.

Okullardaki tuvaletler mutlaka temiz ve hijyen olmalıdır. Mutlaka her ders arası temizlenmelidir. Temiz ve hijyen olmayan tuvaletler hastalık yayar. Okuldaki hastalıklar tuvaletlerden yayılabilir,

Tuvaletleri temizlerken dezenfektan maddeler ve temizlik malzemeleri kullanılmadır. Temizliği yapacak kişiler tuvalet, temizlerken ellerinde eldiven ve üstlerinde iş elbisesi olmalıdır.Tuvaletler kesinlikle öğrencilere temizletilmemelidir.

Tuvaletlerdeki lavabolarda katı sabun değil sıvı sabun kullanılmalıdır. Sıvı sabun her lavaboda olmalıdır. 

2- Okullarımızın kullanılan bölümlerine kapaklı çöp kovaları konulmalı, uygun yerlere mümkünse çöpleri ayrıştırmak amacıyla kâğıt, cam vs. ayrı ayrı çöp kovaları bulundurulmalı ve çöpler düzenli olarak alınmalıdır.

3- Su depoları periyodik olarak temizlenmeli ve klorlanmalıdır.

4- Okuldaki koridorlar temiz, düzenli olmalı, ortak alanların günlük temizliği yapılmalı, kuru süpürme tozlarının bir bölümünün havaya kaldıracağından tercihen yıkanmalı veya ıslak paspas ile silinmeli ve rutin aralıklarla dezenfeksiyonu yapılmalıdır.

5- Sınıflar, öğretmenler odası, kütüphane, yönetici odaları, varsa revir, spor salonu, laboratuar ve atölyelerin günlük temizliği yapılmalı, sınıflar her teneffüs de havalandırılmalıdır.

6-Mikrop ve virüslerin yayılmasını önlemek için okullarda ellerin çok sık değdiği yüzeylerin kapı kolları musluk başları elektrik düğmeleri, masalar ve sıraların günlük kullanılan temizlik maddeleri dışında klor, hidrojen peroksit, iyotlu antiseptikler ve alkol gibi bazı kimyasal maddeler ile temizlenmelidir. 

Netaktif Temizlik  firmamız insan sağlığı için önem taşıyan, temizlikte kullanılan ürünleri ve kimyasalları  ( TSE ) standartlarına uygun olması koşulu ile KALİTE - YÖNETİM -SİSTEM prensiplerine uyum dahilinde temizlik hizmeti verme anlayışı ile çalışır.

Kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı vb. yerlerin Gıda Güvenliği ve Hijyen şartları;

7- Sağlık Bakanlığının ilgili mevzuatına göre haşere ve kemirgenlere karşı gerekli önlemler alınmalıdır.

8- Temizlikte mümkünse tek kullanımlık temizlik bezleri tercih edilmeli, mümkün olmadığı durumlarda kullanılan bezi rutin aralıklarla dezenfeksiyonu yapılmalıdır.

Firmamızın okul temizliği hizmetlerinden yararlanmak, bilgi ve fiyat almak için okul temizliği keşif talebinde bulunabilirsiniz.