Klinik Temizliği

Sağlık kurumları temizliği diğer temizlik alanlarından farklı ihtiyaçlara sahiptir.Bu kurumlarda hijyen ön planda ve vazgeçilmez faktördür. Sağlık kurumları temizliğinde, gerek sağlık personeli ve hastalar için gerekse temizlik personeli için uygun hijyen şartları ayarlanmaktadır. Firmamız klinik hijyeni sağlık kurumları, kreşler ve bakım evleri gibi hayati önem taşıyan mekanlarda yüzey, eşya ve odaların hijyen temininde gerekli olan temizlik personellerini sağlar. Klinikler ve sağlık kurumları enfeksiyon tehlikesi ile karşılaşılan en riskli yerlerdir. Riskler yaşamsal kayıplar açısından büyük sorunlar oluşturduğundan önlemi alınabilecek en yegane yol uygun temizlik anlayışından geçer. Hizmet organizasyonu ve projesinde oluşan farklılıklar, firmamızca aşağıdaki gibi tanımlanmaktadır.  

-  Netaktif Temizlik firma hizmet organizasyonu  :  Klinikler, özel kreşler, sağlık ocakları, hastaneler ve bakım evleri, sağlık kurumları şartlarına göre 24 saat göz önüne alınarak yapılmaktadır.

-  Netaktif Temizlik firma hizmet projesi         :  Bakteri ve virüs gibi transferleri, taşıyıcıları önleyecek ' tek kullanımlık mop ' ve ' renk kodu ' gibi ürünlerle ve ekipmanlarla kaliteli sistemler dahilinde kontrollü yapılmaktadır.

-  Netaktif Temizlik firma personel eğitimi      :  Kullanılan sistemler hakkında genel bilgiye sahip kimyasal maddeler ve ekipmanlara göre sözlü yazılı, video görüntü sistemi olmak kaydıyla ve uygulamalı pratik eğitim seminerleri verilmektedir.

-  Netaktif Temizlik firma kimyasalları   :  Temizlik ve dezenfekte edebilen özel ve  hastane koşullarına uyumlu TSE standart kalite şartlarına uygun kimyasal temizleyiciler kullanılmaktadır. Ekipmanlar : Sisteme ve hastane koşullarına TSE standart uyum kalitesine uygun ekipmanlar temin edilerek yapılır. 

-  Netaktif Temizlik firma kontrol sistemleri     :  Sisteme dezenfekte edilen yerlerin kontrolü de yapılmaktadır. Klinik, hastane, sağlık ocakları, kreşler ve sağlık kurumları gibi sürekli dezenfektion olaylarının bulunması gereken yerlerde temizliği firmamız özenle ve profesyonel olarak gereken hijyene dikkat ve hassasiyet göstermekte ve eğitimli ekiplerle gerçekleştirmektedir.  Temizliklerde ;

Kurumun çalışma şartlarına uygun olarak temizlik programı çıkarılır. Hem kurum personeli hem de temizlik personeli için hijyen şartlarını bozmayan en uygun malzemeler kullanılır. Kullanılan malzemeler dezenfekte edicidir. 

Kullanılan ekipmanlar da eşyalara zarar vermeyecek uygunluktadır. Temizlikler, sürekli kontrol edilerek eksik ve aksaklıklar anında giderilir.

Sağlık hizmeti veren her sağlık kuruluşunda temizlik ve hijyen esastır. Bu yüzden de belirtilen kurallar doğrultusunda kliniklerde hijyen kurallarına azami riayet edilmesi zorunludur. Her kliniğin kendisine ait, personelinin uymakla zorunlu olduğu bir hijyen yönetimi prosedürü vardır. Bu prosedüre göre hareket edilerek, her hastadan sonra kullanılan aletlerin üzerinde kalan ilaç, kan ve malzeme artıkları iyice temizlenerek sabunlu su ile yıkanır, durulanır ve sonra antiseptik solüsyonlu suya atılarak en az 1/2 saat bekletilir. Bundan sonra aletler bol su ile durulanıp, kurutularak sterilizasyon için özel poşetler içine konularak poşetlenir ve en etkili sterilizasyon yöntemi olan otoklavda basınçlı buhar ile sterilize edilir. Her hasta için tek kullanımlık (disposible) hasta önlüğü, eldiven, enjektör, tükürük emici, bardak, tabla örtüsü ve maske kullanılır. Her hastada tedaviye başlamadan önce ve sonra eller sabunlanarak bol su ile yıkanır. Kliniklerde sensörlü sabunluk ve su armatürleri tercih edilmesi, non-touch ile (yüzeye dokunmadan) kontaminasyon ( bir yerden bir yere mikrop taşıma ) riski engellenmiş olur.

Firmamızın klinik, kreşler, sağlık ocakları  ve sağlık kurumları temizliği gibi insan sağlığına gösterilmesi gereken hassasiyet ve önem taşıyan temizliğiniz için bizi arayabilir, bilgi ve keşif talebinde bulunabilirsiniz.